Hřejivý interiér - jak zútulnit interiér na podzim a zimu
Listy stromů se barví do hřejivých odstínů žluté a oranžové, sluneční paprsky ...
Více...Proč si lidé koupí drahou pohovku nebo designové světlo a pak nechtějí investovat ani čtvrtinu částky do kvalitního uměleckého díla? Protože se umění bojí a není to jejich vina. Zaměstnanci galerií se na laické zákazníky totiž často dívají s despektem, jako by jim snad ani nic prodat nechtěli. Umění má zkrátka své podivné zákonitosti.
Jedna ze základních úloh obrazu byla přece vždy zdobit stěnu. Nic víc a nic míň. Není tedy nutné složitě rozebírat podstatu uměleckého díla, pokud se nám líbí. To je dostatečný důvod ke koupi. Naše byty si zaslouží být zaplňovány uměním stejně jako designovými zařizovacími předměty a nábytkem. Na rozdíl od něj mají velikou přednost – mohou být dobrou investicí.
Jak vybírat
Člověk, který se v umění příliš nevyzná, by se měl svěřit odborníkovi, což nutně nemusí být galerista. Na rozdíl od galeristy totiž bude nezávislý umělecký poradce pečlivě vyhledávat to, co vyhovuje vašemu vkusu a zejména konkrétnímu interiéru, než aby se vám snažil prodat umění, které má v galerii (rozumějte skladem).
Bude se hodit?
Jak ale zjistíte, jestli se obraz nebo obrazy do interiérů hodí, nejsou příliš velké a zda se za cenu dobré investice nebudeme koukat na dílo, kteréms rychle omrzí? Neostýchejte se požádat o počítačovou simulaci stejně, jako se to dělá s kuchyňskou sestavou nebo s nábytkem. Službu nabízí například Institut bytového designu a je v ceně uměleckého díla. Při nákupu umění si přece musíte být jistí, že opravdu rozzáříte sebe i interiér.
Text: Petr Tschakert, ředitel Institutu bytového designu
Foto: archiv Institutu
WWW: www.institut-bytoveho-designu.cz