Country styl a jeho královna Provence

16. Prosinec 2014

Pokud si představíme interiér venkovského domu nebo chalupy uprostřed přírody, jedním z nejvyhledávanějších stylů zůstává Provence. Není to historický styl, spíše designový trend, který vznikl v Provence a stal se populární ve venkovských oblastech Francie, odkud se rozšířil po celém světě. Dalo by se říci, že je to jedna z forem country stylu v designu.

Detail

Obecně platí, že country znamená venkovský či rustikální. Ale měli bychom zmínit další význam tohoto slova, a tím je země. Tento styl harmonický spojuje venkovskou jednoduchost a kulturu oblasti, ve které se zrodil.

V České republice je styl country například na chalupách většinou pojat jako těžký masivní dřevěný nábytek, doplněný sedacími polštáři, na stěnách visí gobelíny a na dřevěné podlaze se rozprostírají koberce. Často tuto příjemnou atmosféru dotváří velký krb v obývacím pokoji.

V Itálii pojem country vyjadřuje toskánský styl. Toskánsko je jeden z nejmalebnějších italských regionů, v němž kopcovitou krajinu s olivovníky a vinicemi doprovází poklidná atmosféra. Najdete zde typické kamenné domky s dřevěnými okenicemi, široké terasy a na nich hliněné hrnce a proutěný nábytek. Interiéru dominují zelené, terakotové, žluté a olivové barvy, používají se jasné látky se světlými květinovými vzory. Dominuje dřevěný nábytek, na kterém vidíte jedinečnou strukturu dřeva.

Ve středomořských zemích je country styl velmi rozmanitý. Mívá mírně orientálního ducha a můžete se zde potkat s ornamentální zdobností například v marockých barevných dlaždicích a na kovaném nábytku. Styl inspirovaný přírodou Santorini se odráží v modrých a bílých barvách, které představují motivy moře a nebe. Nábytek může být pletený, s velkými polštáři v povlacích z plátna nebo bavlny. V dekorování interiéru se používají skořápky, hliněné nádobí, kamínky a v interiéru jsou použity lehké světlé závěsy, vlající čerstvým mořským vánkem.

Ve Švýcarsku je country styl určen specifickým charakterem architektury domů, do nějž se promítá zdejší klima. V Alpách domy vypadaly jako malé pevnosti, kde přízemí bylo z kamene, a horní patro dřevěné. Zdejší typický nábytek je z tmavého dřeva, pevný a důkladný, se spoustou polštářů a vlněných přikrývek. Doplňují jej krbová kamna a velká, pohodlná křesla. Oblíbené jsou také dekorace loveckými trofejemi a kůží. Tento styl je také nazýván jako chalet.

Americký styl country již nevyžaduje tolik prvků pro vytvoření příjemné atmosféry jako švýcarský. Nábytek je i zde převážně dřevěný, těžký, s hrubým zpracováním a prasklinkami s umělou patinou. Čalounění mívá exotické potisky, etnické vzory kůže se speciálním zpracováním.

A konečně jsme se dostali do těch klasických a známých oblastí venkovského stylu – do francouzské Provence. Tento styl přišel z jihu Francie a stal se ztělesněním sofistikovaného kouzla venkovské krajiny. Je vnímán jako symbol domu, kde je teplo a klid, všechny sedačky volají k odpočinku a voní zde čerstvé pečivo… Původní provensálská usedlost je venkovský dům s malými okny a malými místnostmi. Obyvatelé provensálských domů se snažili, aby jejich pokoje byly přesto světlé a opticky prostornější, zároveň ale poskytovali v horké a slunečné oblasti příjemný chládek.

Typickým rysem francouzské Provence je používání světlých barev v interiéru. Základem je vždy bílá, mléčná, smetanová, béžová, písková, světle hnědá, světle šedá, světlá citronová, světlá oranžová, světlá zelená, olivová, modrá a levandulová barvy. Jako akcenty slouží zelená, modrá, levandulová, hnědá nebo okrová barva. Je třeba mít na paměti, že interiér ve stylu Provence je světlý a nevyžaduje příliš mnoho kontrastu. Typickým rysem stylu Provence je patina a opotřebované detaily nábytku nebo předmětů: třeba dřevěné podlahy s prasklinami, nerovné terakotové dlaždice, patinovaná barva na nábytku nebo vybledlé povrchy.

Nábytek ve stylu Provence může být dřevěný, proutěný, kovový nebo dřevěný s kovovými či proutěnými elementy. Barva na nábytku by měla působit až oloupaně, s oděrkami a malými odštěpy, zkrátkadělá dojem, že slouží více než jednu generaci. Hlavní barva nábytku je bílá nebo jakákoliv matná barva, silně zředěná bílou. Většina nábytku bývá ozdobena květinovými vzory, vyřezávanými ze dřeva nebo malovanými. V interiéru bývá vždy příborník, bufet, nízké komody, knihovny, skříně s šuplíky, židle s proutěnými sedadly nebo kovanými detaily, kulaté jídelní stoly z patinovaného bílého dřeva a kovové postele.

Provence miluje v interiéru mnoho malých stoliček a konzolových stolků. Nábytek by neměl být pevný, hrubý a jednoduchý jako v jiných zemích (americkém nebo alpském stylu). Francouzi mají rádi eleganci a rafinovanost.

Provensálský dům je styl, který se prezentuje bohatou historií, kterou dokládá množství starožitných věcí, dlouhá létá chráněných pečlivě a s láskou. Pokud jste takový dům nezdědili, ale přesto jste milovníky estetiky Provence, mnoho výrobců nábytku a dekoračních předmětů vám umožní si takto zařídit domov.

Text: Ksenia Ulyanova, Dekoratér, ředitel salonu nábytku “Martin&Home”
Foto: Martin&Home
WWW: www.nabytekcz.com

Připojte se do diskuze

Zobrazit produkty

Dekorace · Doplňky · Jídelna · Knihovny · Koupelna · Křesla · Kuchyňské linky · Obývací stěny · Osvětlení · Pohovky · Postele · Sedací soupravy · Skříně · Stoly · Taburety · Textil a koberce · Úložné prostory · Židle