Hřejivý interiér - jak zútulnit interiér na podzim a zimu
Listy stromů se barví do hřejivých odstínů žluté a oranžové, sluneční paprsky ...
Více...Design dětských pokojů je oblíbeným tématem většiny interiérových designérů, dětské pokoje jsou totiž otevřené těm nejzajímavějším a nejodvážnějším nápadům. Při plánování je třeba brát v potaz jednak věk a zájmy dítěte, při realizaci je potom nutné zodpovědně dodržet taková pravidla, aby se vaše dítě cítilo v pokoji dobře a bezpečně.
Při výběru barev si pamatujte, že zatímco pastelové mají uklidňující efekt, velmi jasné mohou naopak zbytečně ovlivňovat psychicky stav dítěte. Jasné akcenty jsou důležité, ale je nutné dodržet jejich poměr – posloužit tak mohou výrazné dětské hračky, barevné tapety či textil, jestli jsou ale stěny a nábytek rovněž v aktivních barvách, pro malého obyvatele to může být dlouhodobě velmi únavné. Vyberte si nejlépe dvě až tři jasnější barvy nebo praktičtější klasický styl, který bude v průběhu dospívání dítěte doplněn osobitými detaily a nábytkem.
Velmi populárním je i tematický design - např. pokoj princezny nebo rytíře, dům panenky Barbie, pokoj v námořnickém stylu, pokoj s motivy dinosaurů či takovými motivy, ke kterým si dítě vytvořilo vztah. Původní vzhled takového pokoje vydrží pravděpodobně kratší dobu, dítěti se ale bezpochyby v takto vyzdobené místnosti bude příjemně hrát a snít.
Dětský pokoj je vhodné rozdělit na jednotlivé části, které poskytují prostor pro hraní, odpočinek a pracovní plochu. V části určené pro hraní by neměl stát objemný nábytek, vhodné jsou naopak nástěnné panely s abecedou, mapy či koberce. Je vhodné také promyslet úložné prostory pro hračky či knihy, aby k nim dítě mělo snadný přístup. Zvláštní pozornost si zaslouží pracovní plocha. Již od útlého věku můžete dítěti dopřát dětský stůl se židličkou pro kreslení a jiné hry, čímž jej nenásilně necháte zvyknout si na práci u stolu a pořádek. U starších dětí je nutné počítat se zvyšující se dobou strávenou u stolu, nejlepší je tak vybrat variabilní variantu, která se dá měnit podle toho, jak dítě roste. Stůl by měl být umístěn poblíž okna kvůli dostatečnému přísunu denního světla. Je třeba připomenout, že nejpříjemnější umělé osvětlení pak poskytují 3 světelné zdroje; v dětském pokoji je to hlavní stropní svítidlo, stolní lampa pro starší děti a noční světlo u postele.
Klíčovým pravidlem pro dětský pokoj je pochopitelně bezpečnost. Při výběru nábytku dbejte na minimum ostrých hran. Všechny skříně a police v místnosti by měly být spolehlivě a stabilně připevněny ke stěně. Je rovněž lepší vyhnout se masivním lustrům s malými křehkými předměty, velkým zrcadlům a skleněným policím, protože dětský pokoj je především herna. Křehké předměty, které jsou náchylné na rozbití, představují pro dítě i zvýšené riziko poranění.
Posledním a významným bodem při plánování dětského pokoje je i snaha rodičů navrhnout pokoj s láskou a pochopením. Drobnosti jako jsou rodinné fotografie, dekorační předměty či krásný textil – to vše dětský pokoji zútulní a dítě se zde bude cítit šťastně a spokojeně.
Text: Ksenia Ulyanova, Dekoratér, ředitel salonu nábytku “Martin&Home”
Foto: Martin&Home
WWW: www.nabytekcz.com
Listy stromů se barví do hřejivých odstínů žluté a oranžové, sluneční paprsky ...
Více...V minulosti postel provázela člověka od prvního až po poslední nadechnutí, a ...
Více...