Když má bydlení zelenou...

28. Květen 2015

Postavit dům s nápaditým architektonickým řešením a funkčními interiéry v zajímavé lokalitě již v dnešní době není problém. Při stavbě vysněného bydlení však mnoho lidí zapomíná na to, že příbytek nebude pouze součástí jejich života, ale i součástí celé planety. Světový trend 21. století proto velí jasně – bydlet kvalitně, ale v souladu s přírodou a životním prostředím.

Detail

Vlna ekologického bydlení, která se dostává na naše území, není ve světě ničím novým. Celá ,,ekosídliště“ se stavěla ve Skandinávii, Německu nebo Francii již v 80. letech. Při jejich stavbě bylo možné vysledovat tři základní zásady zeleného bydlení. První z nich je výběr lokality a umístění objektu. Domy nesmějí narušovat přirozený ráz krajiny a naopak by se měly stát jejím doplňkem. Druhým pravidlem musí být výběr vhodných materiálů. Od železa a betonu bylo potřeba přejít k přírodním produktům, které jsou obnovitelné. Do módy proto opět přišlo dřevo, pálené i nepálené cihly, břidlice, keramika nebo ocel, která je také dobře recyklovatelná. Největším průlomem byl ale návrat k využití přirozených zdrojů energie – slunce, vody, větru a země. Jestli váš dům ještě nemá solární panely, můžete si být jisti, že v nové ekodobě neobstojí.

Pasivní, nebo aktivní dům?

Jak tedy vypadá ideální dům, který je navíc šetrný k přírodě? Je pasivní. Ano! Ačkoliv pasivita je u lidí považována za negativní vlastnost, u domů představuje velké plus. Pasivní, neboli nízkoenergetické stavby totiž mají minimální spotřebu energií a dokonale izolují dům od vnějšího prostředí. Nízké spotřeby dosahují vcelku jednoduchými prostředky – kvalitní izolací stěn, zdvojenými i ztrojenými skly, případně pokrytím střechy travnatým porostem. Ušetřit lze ale i celkovou koncepcí domu. Doporučuje se orientovat celou stavbu na jih. Ze severu by měla být nejlépe zasazena do svahu, aby byla chráněna před nepříznivým počasím. Jižní stranu mohou naopak zdobit velká okna, která spolu se solárními panely zajišťují přísun slunečního světla a tepla. Není náhodou, že většina ekologických staveb je postavena v minimalistickém stylu. Strohý tvar objektu, bez zbytečných záhybů a koutů, také napomáhá k udržení energie.
Pasivní domy však nejsou výmyslem hrstky ekologických aktivistů, ve světě již patří k modernímu standardu kvalitního bydlení. Evropská kvóta označuje za pasivní takový dům, jehož roční spotřeba tepla nepřesáhne 15 kWh na metr čtvereční. Nejvíce úsporných staveb lze najít ve Skandinávii, kde je limit pro spotřebu energie zakotven v zákoně, v Rakousku, v jehož hlavním městě se například staví i nízkoenergetické koleje pro vysokoškolské studenty, a také ve Švýcarsku, kde stojí unikátní sportovní stadion se střechou ze solárních panelů. O nové způsoby v šetření energie usilují architekti po celém světě. V Londýně například nedávno vyrostl hotel s větrnými turbínami na střeše, které dodávají energii pro osvětlení celého komplexu. O výstavbu celých ekologických měst se snaží i arabský svět a Čína. Ve většině případů však narážejí na špatné klimatické podmínky. V Číně potom ekologická města působí obzvlášť paradoxně, například ,,zelené město“ vznikající na okraji přelidněné a zamořené Šanghaje sklidilo spíše výsměch než ocenění za přispění k trvale udržitelnému rozvoji.

Český sen

U nás se zatím o ekologickém bydlení spíše mluví. Je třeba podotknout, že ke zdravému bydlení samozřejmě patří i odpovídající životní styl, k němuž Češi teprve hledají cestu. Pro mnoho lidí by bylo zřejmě nepředstavitelné bydlet v ekoměstě bez automobilů, kde by se jezdilo jen na kolech po vyznačených stezkách a dopravu na delší vzdálenosti by zajišťovala veřejná doprava. Místo hypermarketů by na okrajích stály biofarmy nabízející zdravou výživu...Ale zpět do reality. Na území naší republiky zatím stojí několik spíše ojedinělých projektů. Za jeden z nejlepších je považován ekologický areál Sluňákov v Horce nad Moravou. Nejenže budova slouží jako ekologické centrum, které nabízí výukové programy, ale především představuje návod, jak stavět ekologicky a přitom zajímavě. Nízká stavba vychází z tvaru tradičních stavení na Hané. Půlkruhový tvar potom připomíná sluneční dráhu. Jednopatrová budova je převážně ze dřeva, ze severní strany je chráněna svahem a na jih naopak ústí několik velkých oken. Dřevěné domy se tak pomalu dostávají i do povědomí širší veřejnosti. Fajnšmekři ale jistě ocení opravdové ekologické lahůdky. Jednou z nich jsou domy ze slámy. Ty mohou být čistě slaměné, nebo podpořené dřevěnou nebo ocelovou konstrukcí. Sláma je dokonalým a také levným izolantem, proto snadno nahradí například skelnou vatu. Případné pochyby o kvalitě a bezpečnosti lze snadno vyvrátit. Balíky slámy jsou natolik slisované, že průchod kyslíku a tím pádem i riziko požáru je minimální. Díky nahuštěnosti materiálu se nemusíme obávat ani alergií a hlodavců. Z tradičních materiálů lze dobře využít také proutí, rákosí nebo konopí. Posledně jmenovaný materiál má výborné vlastnosti, které mohou snadno nahradit dřevo nebo dřevotřísku. Konopí je velmi odolné, pevné, chemicky čisté a šetrné k životnímu prostředí. Málokoho by asi napadlo, že výstavba konopného domu však může přivodit i problémy. Českými médii proběhla v roce 2005 zpráva o muži, který si postavil dům z technického konopí a následně byl nařčen z držení ,,většího než malého množství“ omamných látek...

Harmonický domov

Ekologické stavitelství je úzce spojeno s filozofií. Je-li u běžného domu nejdůležitější praktické provedení a design, u zelených staveb je kladen velký důraz i na duši obydlí. Každý dům má svou chrakteristiku, která musí být kompatibilní se založením budoucích obyvatel. Harmonií lidí a vnějšího prostředí se již od pradávna zabývá čínské učení Feng Shui (Feng Šuej). Feng představuje vítr, Shui vodu. Dva základní principy podobně jako Jin a Jang. Jin značí ženskou sílu, pasivní a dávající nový život. Jang je naopak silou mužskou, dominující. Důležitým pojmem je také Čchi – energie, která prochází vším živým a udržuje nás v harmonii. Základní principy čínské filozofie potom napomáhají k rozvržení interiéru, rozmístění vhodných prvků a celkovému příjemnému prostředí. Při stavbě domů se uplatňují dvě školy. První z nich je Škola tvaru. Ta posuzuje zasazení celé budovy do kontextu okolní krajiny. Podle Feng Shui by měla být krajina zvlněná a dům by do ní měl přirozeně zapadat. Při následném rozvržení místností v domě hrají svou roli jinové a jangové charakteristiky. Každý předmět může patřit podle své charakteristiky, barvy a tvaru pouze do jedné skupiny. Jinové prostory a předměty potom musí sloužit k relaxaci a klidu, jangové naopak k aktivní činnosti, například ke kancelářským účelům. Škola tvaru musí být dokonale provedena, abychom mohli přistoupit ke Škole kompasu. Ta vychází z horoskopů a působení nebeských těles, podle nichž doladí interiér podle potřeb každého člověka. Podle Feng Shui i pouhá špatně umístěná květina může ovlivnit naše štěstí, kariéru nebo bohatství. Rovnováze napomáhá i zmiňovaná energie Čchi, která musí mít prostor pro proudění. Proto musí být objekty v místnostech dokonale uspořádány, aby jí nic nebránilo v průchodu. Nerovnosti v interiéru se dají vždy doladit vyvažujícími prvky, například kameny, akváriem nebo zrcadly. Základem dobrého fungování Feng Shui je vždy voda a zeleň, proto se učení nesoustředí jen na interiéry, ale i okolí domu. Především zahrada musí dobře vypadat a nechat, stejně jako vnitřek domu, volný průchod energii Čchi. Pro někoho je Feng Shui možná jen výmyslem moderní doby, pdoobně jako astrologické poradny či hadači osudu. Je však pravda, že principy této nauky jsou osvědčeny tisíciletou zkušeností a na některých z nich stojí i moderní architektura.

Zelená budoucnost

Šetrné stavby k životnímu prostředí, harmonie bydlení a duše, to vše může znít jako naivní představa nadšenců z fakulty architektury. Ve skutečnosti se ovšem jedná o vážné téma, které budou muset řešit nejen stavitelé, ale i politici, podnikatelé a běžní lidé. Jak známo, zásoby na Zemi nejsou nevyčerpatelné a obyvatelstvo roste geometrickou řadou. Proto je zřejmé, že čím dříve se začne bydlet ekologicky, tím lépe. Přestože počáteční investice do ,,zelených“ domů mohou být zpočátku větší, návratnost se projeví během několika let a jejich užitek bude pro naši planetu k nezaplacení. Nezbývá než doufat, že i v naší zemi se zdravý životní styl a ekologické bydlení stane brzy ,,in“ podobně jako ve Švédsku a dalších evropských zemích.

Připojte se do diskuze

Zobrazit produkty

Dekorace · Doplňky · Jídelna · Knihovny · Koupelna · Křesla · Kuchyňské linky · Obývací stěny · Osvětlení · Pohovky · Postele · Sedací soupravy · Skříně · Stoly · Taburety · Textil a koberce · Úložné prostory · Židle