Kostlivec ve skříni aneb Tajemství skříní

02. Únor 2015

Ve skříni míváme schovaný celý svět. Bývají tu uloženy šaty, boty, tašky a kufry … lyžařský oblek s lyžemi… Občas se nám zdá, že prostor naší skříně je opravdu nekonečný. A právě skříň je tím kusem nábytku, o kterém dnes bude řeč. V centru pozornosti nestojí jen tak náhodou.

Detail

Skříň. Elementární, většinou solidní, nejčastěji užívaný a opravdu rodinný objekt v interiéru. Zřejmě není překvapením, že právě skříň je předchůdcem téměř každého druhu nábytku, který dnes užíváme.

Nejstarší „skříň“ byla současné představě o tomto nábytku náhony vzdálená. Ve skutečnosti šlo o dřevěnou bednu uzavíratelnou víkem – truhlu.

Do konce 15. století představovala truhla nejdůležitější kus nábytku v obydlí. Události tohoto období – války, požáry, záplavy – byly náročné na mobilitu obyvatelstva středověkých měst. Truhla umožňovala rychlé uložení a přenos všech potřebných věcí do nového sídla. Mimo to byla truhla multifunkční. Široké, prostorné truhly nahrazovaly postele nebo byly umístěny podél stěn coby lavice k vysedávání. Ukládalo se v nich oblečení, nádobí, zásoby, nářadí. Bez truhly se neobešla jediná domácnost.

Koncem 15. století jednoho neznámého, nicméně přímo geniálního Holanďana napadlo orientovat truhlu jinak. Postavil ji na užší hranu, vertikálně. Konečně vznikla skříň. Pro velký úspěch postavil dvě skříně vedle sebe – a měl dvoudveřová skříň.

Jen o trochu později – počátkem 16. století - zaexperimentoval kdosi ve Francii. Vysadil truhlu na nohy od stolu. Výsledkem byl kabinet - truhla s odklápěcím víkem.

Tak začala „éra skříní“. Šatní skříň, aniž by při tom ztratila svoji utilitární hodnotu, se začala proměňovat v rafinovaný a důležitý prvek vnitřního zařízení obydlí. Nejprve se změnil výrobní materiál. Hrubé dřevěné desky nahradily vytříbené dekorace, vyřezávané prvky, dřevěné mozaiky a ažurové kovové elementy.

V jednotlivých zemích se ustálila tradice výrobního materiálu. Ve Francii a Německu se vyrábějí skříně z dubu. Dřevo v tomto případě doplňují jemné řezbářské práce a kovové detaily. Švýcarsko k výrobě skříní upřednostňuje italskou borovici. Oproti tomu Italové nejčastěji sahají po ořechovém dřevu. Francouzské a německé skříně se vyznačovaly prestižním opracováním a velikostí – byly vysoké a prostorné.

Skříně po staletí nesly stigmata své předchůdkyně. Oblečení v nich bylo uloženo pouze na policích, na bočních stěnách byly až do 18. století zřetelné rukojeti.

O anonymních hrdinech, kteří se zasloužili o vznik a vývoj skříní, historie dosud mlčela. Přesto, či snad právě proto existuje několik legend a jejich verzí. Jedna z nich spojuje vývoj skříně se jménem Napoleona Bonaparta. Jakoby to byl on, kdo kvůli extrémnímu nepořádku v důstojnických kasárnách nařídil umístit všechno vojenské oblečení za posuvné dveře. Zda tomu tak skutečně bylo, jasné není. V polovině 20. století se však již běžně užívala posuvná zástěna na kolečkách. Tak se zrodil další typ skříně – velmi populární skříň vestavěná. Rozličné systémy vestavěných skříní se užívají nejčastěji v ložnicích, šatnách či na chodbách.

Salóny nábytku «Martin & Home» nabízejí luxusní klasické skříně, které jsou nejen kusem nábytku, ale také ozdobou místnosti. Příkladem mohou být skříně z italské továrny «Girandola expor» nebo „Signorini & Coco“.

V «Martin & Home» si také můžeme vybrat skříň „skrytou v prostoru“. Tato skříň ukrývá svůj obsah za dveřmi typu kupé a „rozpouští se“ v prostoru díky důmyslně umístěnému zrcadlu.

Velké množství moderních skříní nabízí italská továrna ORME.

Při výběru skříní je nezbytné zvážit styl ostatního vnitřního vybavení prostoru. Vnější vzhled nábytku není jediným dalším kritériem - podstatná je užitná funkce skříně. Moderní výrobní společnosti, zabývající se výrobou nábytku, dnes disponují širokou škálou vybavení, se kterým jsou schopny sestavit žádaný kus nábytku na míru dle přání zákazníka.

Jedno je jisté. Není nejpodstatnější to, jaký módní trend bude vaše skříň sledovat. Daleko důležitější je, abyste se jí po čase nebáli otevřít. Ve správně vybrané skříni se totiž neusídlí kostlivci.

Text: Ksenia Ulyanova, Dekoratér, ředitel salonu nábytku “Martin&Home”
Foto: Martin&Home
WWW: www.nabytekcz.com

Připojte se do diskuze

Zobrazit produkty

Dekorace · Doplňky · Jídelna · Knihovny · Koupelna · Křesla · Kuchyňské linky · Obývací stěny · Osvětlení · Pohovky · Postele · Sedací soupravy · Skříně · Stoly · Taburety · Textil a koberce · Úložné prostory · Židle