Hřejivý interiér - jak zútulnit interiér na podzim a zimu

28. Květen 2015

Listy stromů se barví do hřejivých odstínů žluté a oranžové, sluneční paprsky ztrácejí na síle a dny se zkracují. Jak si udržet dobrou náladu a energii potřebnou pro chladné dny i v šedivém a nevlídném počasí?

Detail

Teplo domova a jeho pohodlí se v takových chvílích stává úkrytem před lezavou zimou a vybavení interiéru může pomoci i ve chvílích, kdy se do duše vkrádá melancholie a únava. Zatímco v létě se snažíme do domácnosti pustit co nejvíce vzduchu a naopak odstínit ostré sluneční paprsky, s blížící se zimou se situace mění. Radujeme se z každého slunečného dne, teplo bychom však raději nechali uvnitř. Se změnou ročního období proto vyvstává nutnost vyměnit také interiérové doplňky, z nichž jedny nejdůležitějších jsou závěsy a záclony.

Inspiraci můžeme nalézt ve starých zámeckých a hradních interiérech. Zatímco materiál záclony by měl být co nejjemnější, aby propustil dostatek světla, po setmění je vhodné okna zatáhnout závěsy z těžších tkanin, jako je například samet. Tím se nejen zútulní atmosféra interiéru, ale také zabráníme tepelným únikům či průvanu. Další změnou by mělo projít také vybavení ložnice. S klesající teplotou je vhodné vyměnit lehké přikrývky za hřejivější a přejít od chladivého povlečení k hřejivému. Pokud v létě spíte v saténu, vyzkoušejte například bavlněný damašek, milovníci tepla ocení česaný flanel. Zejména pro mrazivé zimní období je velmi příjemné použití ovčích roun, ideální je vložení mezi matraci a prostěradlo.

Nakonec, také obývací pokoj si zaslouží zimní kabát. Vlněný koberec pokoj zútulní, pro večerní posezení je nezbytný vlněný nebo kožešinový pléd. Atmosféra ve ztemnělém pokoji vyžaduje také nové světelné zdroje, např. v podobě svíček v kombinaci s aromalampou. A ať už raději sedíte u krbu s knihou nebo trávíte večer před televizí, rozhodně se neobejdete bez porcelánového nebo keramického hrnku a horkého čaje nebo svařeného vína v něm. V takto zařízeném domově pak zimu přečkáte v dobré náladě i kondici a užijete si krásy každého ročního období.

Text: Jana Szonowská, Creative Director and designer společnosti Luxury Room, s.r.o.
WWW: www.luxuryroom.cz

Připojte se do diskuze

Zobrazit produkty

Dekorace · Doplňky · Jídelna · Knihovny · Koupelna · Křesla · Kuchyňské linky · Obývací stěny · Osvětlení · Pohovky · Postele · Sedací soupravy · Skříně · Stoly · Taburety · Textil a koberce · Úložné prostory · Židle