Jak vybrat postel

28. Květen 2015

V minulosti postel provázela člověka od prvního až po poslední nadechnutí, a i když už tyto okamžiky dávno nejsou omezeny pouze prostorem ložnic, postel je nadále místem, na kterém strávíme třetinu svého života.

Detail

Na prvním místě při výběru postele by vždy měla být především kvalita. Nejedná se ani tak o to, že rozvrzaný kus nábytku, který úpí při každém našem otočení, nás bude budit ze spaní, jako spíše o dlouhodobé vlivy na naše zdraví. Zatímco sladké sny se odvíjejí od kvality přikrývek, polštářů a ložního prádla, bolest páteře je velmi často způsobena nevhodnou matrací či špatným výběrem roštu. Velmi důležitý je také pečlivý výběr materiálů, z kterých je matrace i samotné tělo postele vyrobeno. Latexové nebo polyuretanové výplně mohou obsahovat toxické látky a stejně jako nevhodně zvolené ošetření dřeva mohou způsobovat alergie a kumulující se zdravotní problémy. Je proto vždy nutné hledat výrobky, které mají certifikaci kvality, a výrobce, kteří se nezdráhají do náročného testování investovat. Příkladem může být italská společnost Magniflex, která mimo netoxických materiálů vypracovala vlastní technologii, jež brání množení roztočů, bakterií a plísní.

Pro příjemné bydlení a dobrý pocit z pobytu v ložnici je samozřejmě důležitá také designová stránka. Svou roli hraje nejen osobní vkus, ale také umístění postele v prostoru ložnice. Tomu je vhodné přizpůsobit výšku čel, jejich tvar, využití prostoru pod lůžkem a konečně také tvar a velikost lůžka. Matrace by měla být vždy minimálně o deset centimetrů delší, než je výška jejího uživatele, šířka lůžka pak záleží na osobní preferenci, nicméně postele užší než 90 centimetrů se na pravidelné spaní nedoporučují. Zajímavý faktor představuje také výška postele – přesněji vzdálenost horní hrany matrace od podlahy.  Ačkoli v módních materiálech jsou často prezentována lůžka velmi nízká nebo jen matrace na vyvýšeném pódiu, postel by měla být kvůli prachové zóně vysoká minimálně 25 centimetrů. Každý centimetr navíc pak usnadňuje vstávání z lůžka, o tepelném komfortu při spánku ani nemluvě.

Je vidět, že faktorů, které ovlivňují zdravé a estetické spaní, je nespočet. Při výběru postele je však důležité nepodcenit detaily. Správně vybraná postel je investicí, něčím, co vydrží sloužit desítky let. Má na nás krátkodobý i dlouhodobý vliv, a proto se rozhodně nevyplatí na tomto kousku nábytku šetřit. 

 

Text: Jana Szonowská, Creative Director and designer společnosti Luxury Room, s.r.o.
WWW: www.luxuryroom.cz

Připojte se do diskuze

Zobrazit produkty

Dekorace · Doplňky · Jídelna · Knihovny · Koupelna · Křesla · Kuchyňské linky · Obývací stěny · Osvětlení · Pohovky · Postele · Sedací soupravy · Skříně · Stoly · Taburety · Textil a koberce · Úložné prostory · Židle