Hřejivý interiér - jak zútulnit interiér na podzim a zimu
Listy stromů se barví do hřejivých odstínů žluté a oranžové, sluneční paprsky ...
Více...Navzdory veškeré módě zůstává stálicí pro výrobu nábytku i nadále dřevo. Při jeho zpracování platí zásada „méně znamená více“. Nejméně dekorované a naopak nejpřirozeněji vyhlížející kusy nábytku nacházejí mezi milovníky klasických a přírodních materiálů čím dál větší ocenění.
Počátek užívání dřeva coby materiálu k výrobě nábytku se klade do starověkého Egypta v době před více než čtyřmi tisíci lety.
Jaké faktory vůbec zajímají majitele dřevěného nábytku coby spotřebitele? Je to především kvalita výroby, životnost materiálu, jeho ekologická bezpečnost, atraktivní design a samozřejmě cena.
V diskusích o užívání dřeva vznikají často dohady nad kvalitou dvou odlišných bází – masivního dřeva a dýhy. Podívejme se na obě blíže.
Dýha, německy „Späne“, představuje tenký plát dřeva o tloušťce 0,5 až 3 mm. Plát bývá přilepen k dřevěnému či dřevovláknitému panelu. Tenký list přírodní dýhy se vyrábí hoblováním či pilováním povrchu masivního dřeva. Cílem takového opracování je zachování přirozené struktury dýhy. Přírodní dýha je vysoce ekologický materiál s jedinečným povrchem a estetickým vzhledem. Je levnější než masivní dřevo a má menší hmotnost. Přírodní vzhled dýhy je jeden z nejstarších způsobů povrchové úpravy nábytku. Finálně je vždy nutné opatřit vnější strany ochranným lakem.
Nábytek s dýhovou úpravou se svým dekorativním vzhledem neliší od nábytku z masivního dřeva. Okraje nenesou stopy spojů jednotlivých dílů. Dokonalost povrchu přímo závisí na dodržování technologie lepení dýhových plátů a kvalitě ochranného laku. Při výrobě tohoto druhu nábytku je dobré spoléhat na odborníky a kvalitu jejich vybavení. Nábytek z dýhy nepodléhá záření přímého slunečního světla ani jiným zatěžujícím provozním podmínkám. Svým majitelům slouží řadu let.
Masivní dřevo
Nábytek z masivu je pro svou krásu a eleganci považován za elitu. Zpracování masivu i samotná výroba je časově náročný, pracný úkol vyžadující velkou zručnost. Dřevo v žádném případě neobsahuje komponenty lidskému organismu škodlivé. Naopak je schopno vylučovat zdraví prospěšné látky. Výhoda nábytku z masivu tkví ovšem v něčem jiném. Masiv má tendenci vytvářet z interiéru příjemné, téměř luxusní prostředí. Jde o drahý, kvalitní, v užití místy až velmi výstřední materiál. Změny teploty a vlhkosti jsou rizikovými faktory způsobujícími ztrátu vzhledu.
Masiv vyžaduje řádnou a pravidelnou péči. Změny teploty a vlhkosti jsou rizikovými faktory způsobujícími ztrátu vzhledu. Mokré čištění je v tomto případě zapovězeno. K odstranění prachu a leštění je nutné používat speciální voskové prostředky. Životnost nábytku závisí na typu dřeva a způsobu jeho opracováni. Dále na tom, jak dřevo reaguje na vlhkost, světlo a změnu teplot. Nábytek z masivu neobsahuje chemické složky a syntetické pryskyřice. Je zárukou vysoké úrovně životního prostředí. Masiv v domě hovoří o vkusu a společenském postavení jeho majitelů. Bez náležité péče ovšem časem ztrácí svůj vzhled a funkční vlastnosti.
Vhodným materiálem pro výrobu masivního nábytku je dřevo dubu, buku, ořechu, břízy, borovice, olše, akátu, třešně, mahagonu. Jednotlivé druhy se liší vlastnostmi a oblibou u uživatelů.
Nejen dřevo, ale samozřejmě i řemeslník tvoří jedinečný kus. Talent a mistrovská zručnost jsou pro práci se dřevem nezbytné. Dílny, ve kterých se láska ke dřevu, tajemství jeho zpracování a um předává z generace na generaci, jsou v současné době neocenitelné. Kvalita jejich práce je patrná pouhým okem. Pokud se k takovým kouskům dostanete, rozpoznáte a zamilujete si je na první pohled.
Na fotografii je nábytek z továrny ZEN EHPORT, dobrý příklad kvality a designu. Mistři výroby ZEN EHPORT provádějí úpravy a lakování výrobků ze dřeva s pomocí desítky let staré technologie.
Text: Ksenia Ulyanova, Dekoratér, ředitel salonu nábytku “Martin&Home”
Foto: Martin&Home
WWW: www.nabytekcz.com
Listy stromů se barví do hřejivých odstínů žluté a oranžové, sluneční paprsky ...
Více...V minulosti postel provázela člověka od prvního až po poslední nadechnutí, a ...
Více...