Z plátna na nábytek

28. Květen 2015

Historie techniky kreslení na nábytek má své kořeny v Číně, kde toto umění vzniklo zhruba před třemi a půl tisíci lety. Ve 13. století dovezl cestovatel Marco Polo tajemství starověké čínské technologie do rodné Itálie, kde ji místní řemeslníci nejen zachovali, ale i dále obohatili. Malovaný nábytek se dnes znovu těší oblibě, především díky variabilitě možností zdobení. Zkrášlit totiž můžete každý kus nábytku, ať už je to jen čelo postele, nebo noční stolek.

Detail

Mistři na celém světě používají nejrůznější techniky malby doplňků a nábytku v interiéru, aby dodali originalitu, styl a osobitost každému předmětu. Nejcennější jsou pochopitelně ručně zhotovená umělecká zobrazení. Ale ani moderní technologie nestojí na místě – díky nim můžete jakýkoli obraz přenést na dřevo a proměnit tak klasický kus nábytku v moderní art objekt. Mnoho nábytkových továren dnes umožňuje svým klientům stát se tvůrcem původního výkresu. To znamená, že vy sami si můžete navrhnout téma pro váš obraz nebo si na nábytek nechat napsat osobní a pro vás důležitý vzkaz.

Pokud je skříň nebo komoda ozdobená dekorativními obrazy, může být další nábytek z kompletu v místnosti také malovaný, důležité je ale použití stejné techniky. Květinové, přírodní motivy jsou vhodné pro každou místnost, jak pro ložnici, tak například koupelny. Geometricky tisk (pruhy, čtverce, kruhy, vlny) je vhodný pro obývací pokoj, stejně tak pro ložnici. Zobrazení portrétů lidí, zvířat a mořské téma jsou potom ideální pro dětské pokoje a také koupelny. Dětské pokoje navíc mohou ozdobit svými výtvory samy děti, čímž vytvoří jedinečný styl prostoru.

Dalším typem vzoru dekorace nábytku je intarzie. Při použití této techniky nevytváří obraz umělec, ale přímo nábytkářský mistr. Jedná se o vytvoření mozaikové výzdoby z kousků dýhy a různých druhů dřeva, skořápek, perleti a jiných materiálů. Taková kresba je méně výrazná než malba, její hodnota ale samozřejmě spočívá v provedení. Nábytek s intarzií navíc zachovává svůj původní vzhled po mnoho let.

Text: Ksenia Ulyanova, Dekoratér, ředitel salonu nábytku “Martin&Home”
Foto: Martin&Home
WWW: www.nabytekcz.com

Připojte se do diskuze

Zobrazit produkty

Dekorace · Doplňky · Jídelna · Knihovny · Koupelna · Křesla · Kuchyňské linky · Obývací stěny · Osvětlení · Pohovky · Postele · Sedací soupravy · Skříně · Stoly · Taburety · Textil a koberce · Úložné prostory · Židle